تبلیغات
پاسخگویی به شبهات ونقدفرق ومذاهب

پاسخگویی به شبهات ونقدفرق ومذاهب
برای كمك در گسترش فرهنگ غنی تشیع ومقابله بافرقهای ضاله این وبلاگ را لینك نمایید اجرتان با حضرت زهرا (س)

پیامبر اکرم : احترام بانوان را پاس ندارد مگر شخص بزرگوار و محترم و به ایشان اهانت ننماید مگر شخص پست و فرومایه[1]

تعالیم اسلامی همواره با تأکید بر جایگاه متعالی انسانی، سهم مرد و زن در را در راهیابی به قله ی رفیع فضیلت و انسانیت یکسان شمرده است .

قرآن به دور از هر گونه تبعیضی، اعلام می دارد : " ان اكرمكم عند الله اتقاكم " و در جای دیگر می فرماید : " انى لا اضیع عمل عامل منكم من ذكر او انثى " [2] .

پیامبر اسلام در محیطی به رسالت مبعوث گردید که زن را موجودی فرومایه می پنداشتند و هرگونه ظلم و ستمی را بر زنان روا می داشتند .

سیمون دوبووار نویسنده ی فیمینیست فرانسوی در این زمینه می نویسد : در میان اعراب دختران به محض تولد به درون گودالهایی افکنده می شده اند . پذیرش کودک مادینه از طرف پدر عملی آزادانه است که از سر سخاوت صورت می گیرد ؛ زن فقط بر اثر لطفی که به او می شود به این اجتماع قدم می گذارد ، نه این که قانونا مانند نر واجد این حق باشد[3] .

اسلام نه تنها این رسم زشت و ناپسند را از بین برد بلکه زنان را در مرتبه ای همسان با مردان قرار داد . روایات اسلامی با تأکید گسترده در این زمینه، مردان را به تغییر اندیشه فرا خواند و از آنان خواست تا زنان را به جایگاه شایسته ی خویش باز گردانند.

پیامبر اکرم می فرمایند: بهترین فرزندان شما دختران شما هستند[4]

امام رضا از پیامبر اکرم چنین نقل می فرمایند: خداوند به زنان مهربانتر است تا مردان و هر کسی که زنی را که میان او و ان زن پیوند خویشاوندی وجود دارد خشنود کند خداوند او را در روز قیامت خشنود می گرداند[5]

پیامبر اکرم به یاران خود فرمودند : هنگامی که چیزی را خریداری کرده و به خانه اوردید اول به دختران خود بدهید و بعد از ان به پسران بدهید که خشنود کردن دختران و دل جوئی از آنها ثواب بیشتری دارد[6] .

عجیب آنکه برخی از افراد مغرض، با کنار گذاشتن مجموعه ی گسترده ی این روایات و با استناد به برخی از روایات مجعول و ضعیف در صدد ارائه ی دیدگاه زن ستیزانه ای از اسلام بر آمدند .

اینان با تفسیر دلخواه قرآن، آیاتی که ناظر به تفاوتهای زن و مرد در مسئولیتهای اجتماعی بود را تبعیض خواندند غافل از اینکه این گونه تفسیر و تأویل آیات قرآن با مجموعه ی گسترده ی آیات و روایات اسلامی در تضاد و تعارض است.

برخی از مبشرین مسیحی، با استفاده از همین حربه به تخریب چهره ی اسلام پرداختند. بدیهی است که این ترفند هیچگاه در میان افراد آشنا به روح تعالیم اسلامی موثر نخواهد افتاد اما ممکن است برخی از افراد کم اطلاع فریب این گونه تبلیغات و جنگهای روانی را بخورند.

در این نوشتار بر آنیم تا گذری کوتاه بر تعالیم کتاب مقدس مسیحیان داشته باشیم و از این رهگذر، مقایسه ای میان تعالیم روح بخش اسلامی و تعالیم مسیحیت داشته باشیم.

 

جایگاه زن در کتاب مقدس مسیحیان

کتاب مقدس همواره از برتری بی چون و چرای مرد بر زن سخن می راند و می گوید: "اما می خواهم شما بدانید که سر هر مرد مسیح است و سر زن مرد"[7] و در جای دیگر برتری مردان بر زنان را همچون برتری حضرت مسیح بر کلیسا می شمارد: "شوهر سر زن است چنانکه مسیح نیز سر کلیسا و او نجات دهنده ی بدن است"[8]

کتاب مقدس مسیحیت، همچنین مرد را صورت و جلال الهی می شمارد اما هرگز برای زنان چنین مقامی را قائل نیست. کتاب مقدس ، زنان را تنها جلال مردان می شمارد و می گوید : "مرد نباید سر خود را بپوشد چونکه او صورت و جلال خداست اما زن جلال مرد است زیرا که مرد از زن نیست بلکه زن از مرد است و نیز مرد به جهت زن آفریده نشد بلکه زن برای مرد"[9]

یکی از تفاوتهای مهم قرآن و کتاب مقدس، داستان نافرمانی آدم و حوا است. قرآن همواره آدم و حوا را به طور یکسان مقصر می شمارد و هر دو را در این نافرمانی شریک می شمارد[10] اما کتاب مقدس، حوا و بلکه جنس زن را مقصر در این واقعه می شمارد:

"و زن را اجازت نمی دهم كه تعلیم دهد یا بر شوهر مسلط شود بلكه در سكوت بماند زیرا كه آدم اول ساخته شد و بعد حو‌ّا و آدم فریب نخورد بلكه زن فریب خورده در تقصیر گرفتار شد"[11]

همین اندیشه ی زن ستیزانه در کتاب مقدس مسیحیان، سبب آن گردید که رهبران برجسته ی مسیحی، مواضعی سرسختانه و تند را بر علیه زنان اتخاذ نمایند :

ترتولیان که یکی از بزرگترین دانشمندان تاریخ مسیحیت به شمار می آید زن را خطاب کرده و می گوید : " تو دروازه ی شیطانی ، تو آنکس را که شیطان جرأت نداشت از رو به رو مورد حمله قرار دهد مجاب کردی به سبب تو بوده که پسر خدا ناگریز به مردن شده. تو باید پیوسته جامه ی سوگ و ژنده به تن داشته باشی"[12]

به زودی این تفکر، میان رهبران مسیحی رایج گشت و هر یک از رهبران بزرگ مسیحیت به گونه ای به دشمنی با زن پرداختند .

به عنوان مثال، توماس آکویناس، عالم بزرگ مسیحی و یکی از قدیسان کلیسای کاتولیک اظهار می دارد: زن به علت ضعف طبیعت خود، چه عقلی و چه جسمی، تابع مرد است.... مرد آغاز زن و انجام وی است همان طور كه خداوند بدایت و نهایت تمام موجودات است .... زن طبق قانون طبیعت باید مطیع و منقاد باشد ، و حال آنكه یك نفر برده چنین نیست ....

این عالم بزرگ مسیحی در موازنه ی میان پدر و مادر نیز معتقد است که کودکان باید پدرشان را بیش از مادرشان دوست بدارند[13]

این دیدگاه دقیقا در تقابل با دیدگاه اسلامی است که هیچ گاه از زحمات فراوان مادر در مورد فرزندان، بی تفاوت رد نمی شود و همواره خواهان توجه خاص فرزند به مادر خویش است :

از امام صادق نقل شده که می فرمایند: مردی به سوی پیامبر آمد و گفت ای پیامبر به چه کسی نیکی کنم ؟ فرمود: به مادرت، گفت سپس به چه کسی ؟ فرمود: به مادرت، گفت سپس به چه کسی ؟ فرمود: به مادرت ، گفت سپس به چه کسی؟ فرمود: به پدرت[14]

 [1] - نهج الفصاحه، ص 325

[2] - آل عمران، 195

[3] - جنس دوم؛ سیمون دوبووار؛ ج1، ص 138

[4] - سفینة البحار، ج2، ص 684

[5] وسائل الشیعه، ج 15، ص 104

[6] - سفینة البحار، ج 2، ص 685

[7] - کتاب مقدس، اول قرنتیان، باب 11، آیه 3

[8] - کتاب مقدس، افسسیان، باب 5، آیه 23

[9] - کتاب مقدس، اول قرنتیان، باب 11، آیه 7- 9

[10] - قرآن کریم، سوره بقره، آیه 36 و سوره اعراف، آیه 20 - 22

[11] - کتاب مقدس، اول تیموتائوس، باب 2، آیه 12- 14

[12] - جنس دوم؛ سیمون دوبووار؛ ج 1، ص 159

[13] - تاریخ تمدن؛ ویل دورانت؛ ج 4، ص 1111

[14] - اصول کافی، ج 2، ص 159
درباره وبلاگ

پاسخگویی به شبهات فرق ومذاهب
نظر سنجی
 • برای تعجیل در فرج مهدی فاطمه(عج) وسلامتی رهبرعزیزانقلاب چند صلوات هدیه می کنید
 • امار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
  امکانات وب
  فال امروز
  
  ابزار وبلاگنویسی
  ابزاروبلاگ